Světová kampaň OSN „Save Kids Lives“

Vytisknout
Vytvořeno: sobota 15. srpen 2015 18:54

Světová kampaň OSN „Save Kids Lives“ věnovaná bezpečnosti dětí na silnicích se v České republice setkala s mimořádným ohlasem. Zapojilo se do ní na 20 000 českých školáků a předškoláků.

Bezpečnosti dětí v silničním provozu je v České republice tradičně věnována zvýšená pozornost. Pokud se jedná o počet usmrcených a vážně zraněných dětí, patří dnes české silnice k těm světově bezpečnějším. Přesto bohužel při nehodách každoročně přijde několik dětí o život. Je proto přirozené, že se Česká republika aktivně připojila k celosvětové akci vlastní kampaní "Chraňme naše děti", jež byla zorganizována Týmem silniční bezpečnosti ve spolupráci s  kanceláří Světové zdravotnické organizace v České republice a samostatným oddělením BESIP Ministerstva dopravy a pod záštitou Asociace krajů České republiky. Kampaň probíhala od 10. dubna do 31. května 2015.  

Do aktivit se zapojilo široké spektrum subjektů – školky, základní školy, mateřská centra, obce, městští policisté, domy dětí a mládeže, Policie ČR, Tým silniční bezpečnosti, BESIP… Do vlastní kampaně bylo oficiálně přihlášeno celkem 87 dopravně bezpečnostních aktivit. Své akce přihlásilo 48 převážně prvních stupňů základních škol, 12 mateřských škol, 5 domů dětí a mládeže, 8 mateřských center, 5 obcí, 6 městských policií, 1 autoškola, 1 individuální subjekt, 1 aktiv BESIP (konkrétně pracovní skupina při odboru dopravy Magistrátu města Ostrava). Svou konferenci Dopravní výchova s Bezpečnou školkou, které se zúčastnili představitelé 90 mateřských školek, přihlásil Goodyear Bezpečná školka. Ovšem akcemi zaměřenými na bezpečnost dětí žila celá Česká republika. Výuku dopravní výchovy na dětských dopravních hřištích absolvovalo v týdnu od 4. do 10. května přes 10 000 dětí. Besip v jednotlivých krajích ve spolupráci s dalšími subjekty zapojil do aktivit zhruba 7 000 dětí. Pokračovala také jednotlivá kola Dopravní soutěže mladých cyklistů, a to jak oblastními, tak okresními koly. Do soutěže se v tomto týdnu zapojilo 2 260 dětí. Navíc i po ukončení kampaně budou aktivity zaměřené na bezpečnost dětí pokračovat.

„České silnice jsou pro děti jedněmi z těch bezpečnějších. Počet předškoláků i školáků zapojených do kampaně svědčí o upřímném zájmu nejen škol, ale i dalších institucí a rodičů o bezpečí dětí v silničním provozu,“ konstatuje ředitelka Kanceláře WHO v České republice Alena Šteflová.
 
Zapojení více než dvaceti tisíc dětí do kampaně všechny příjemně překvapilo. To platí i pro zapojení dalších lidí, nejen těch, kteří to mají takříkajíc v popisu práce, tedy Policie ČR, koordinátorů a pracovníků Besipu, příslušníků Městské policie v jednotlivých obcích, ale také rodičů, učitelů, zástupců samosprávy a řady dalších. „Je vidět, že zdraví a bezpečí našich nejmenších i těch trochu odrostlejších leží na srdci prakticky všem. S koncem měsíce ale kampaň rozhodně nekončí. Společnými silami a také svým příkladem bychom měli dále kontinuálně budovat co nejbezpečnější prostor pro děti a jejich pohyb po komunikacích,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

V rámci kampaně byla vyhlášena i soutěž o hodnotné ceny. Soutěžilo se ve třech kategoriích:
•    nejlepší školní aktivita pro skupinu dětí (třídu nebo i celou školu);
•    nejlepší aktivita provedená jinou než školní organizací (např. městskou policií, mateřským centrem apod.);
•    nejoriginálnější individuální aktivita pro děti nebo skupinu dětí (mimoškolní aktivita).

Soutěž byla vyhodnocena dne 25. června. V porotě zasedli ředitelka Kanceláře WHO v České republice Alena Šteflová, zástupce Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský a vedoucí samostatného oddělení BESIP MD Martin Farář. V první kategorii zvítězila Základní škola Vysoké nad Jizerou se svým projektem „Chodec v provozu v ČR a Velké Británii“, ve druhé Mateřské centrum Klubíčko Horní Cerekev, jež zorganizovalo naučně zábavnou akci pro rodiny s dětmi, a konečně ve třetí kategorii se vítězem stali obyvatelé obytného satelitu v Květnici, kteří se rozhodli spojit bezpečí svých dětí v silničním provozu s vybudováním skutečné sousedské komunity. Současně bylo rozhodnuto, že bude udělena speciální cena dopravnímu hřišti v Jablonci nad Nisou, a to v podobě čtyř jízdních kol, jež budou každodenně k dispozici dětem absolvujícím na daném hřišti hodiny dopravní výchovy. Celkově tak byly rozděleny ceny za zhruba 53 000 korun.

Vytvořené webové stránky kampaně ovšem zůstávají i nadále aktivní. Nově slouží všem, kteří hledají inspiraci a vhodné materiály k tomu, jak efektivně pojmout dopravní výchovu ve školkách a školách. Ale nejen jim. Zajímavé tipy a rady zde najdou všichni, kdo to s bezpečností dětí v silničním provozu myslí vážně.  
 
Bližší informace podá:

Roman Budský
Tým silniční bezpečnosti
tel.: 776 195 576
e-mail:     Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.chranmenasedeti.cz
www.tymbezpecnosti.cz

Copyright 2011 Světová kampaň OSN „Save Kids Lives“. © 2007 World Health Organization
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free