14.červen 2015 - Světový den dárcovství krve

Vytisknout
Vytvořeno pátek 29. květen 2015 6:16

Téma kampaně 2015: "Děkuji vám za záchranu mého života"
Kampaň se zaměřuje se na poděkování dárcům krve, kteří zachraňují životy každý den prostřednictvím dárcovství krve a důrazně vyzývá více lidí k dobrovolnému a pravidelnému dárcovství krve se sloganem "Dávejte dobrovolně, dávejte často. Na dárcovství krve záleží. "

Kampaň si klade za cíl upozornit na příběhy lidí, jejichž životy byly zachráněny díky darování krve, jako způsob motivování dárců krve, aby pokračovali v pravidelném dárcovství krve a aby zdraví lidé, kteří nikdy nedarovali krev - zejména mladí lidé, začali.
Cílem letošní kampaně je:
• poděkovat dárcům krve za jejich dary pro záchranu života;
• podporovat pravidelné dobrovolné bezplatné dárcovství krve;
• vytvořit širší povědomí veřejnosti o potřebě pravidelného dárcovství vzhledem ke krátké době použitelnosti krevních složek a podporovat dárcovství stávající i potenciální dárců v pravidelných intervalech;
• zaměřit pozornost na zdraví dárců a kvalitu péče o dárce jako kritické faktory při budování odhodlání dárců a ochoty pro pravidelné dárcovství;
• přesvědčit ministerstva zdravotnictví, aby ukázala svou vděčnost pravidelným dobrovolným neplaceným dárcům a zajistila dostatečné zdroje pro poskytování kvalitní péče dárců.

Hostitelem akcí Světového dne dárců krve v roce 2015 je Čína a to prostřednictvím svého krevního/transfuzního centra v Šanghaji, Shanghai Blood Centre (SBC), a také prostřednictvím Spolupracujícího Centra WHO pro Krevní transfuzní služby.
 
V České republice se jako každým rokem ke Světovému dni připojil i Český rozhlas s kampaní Daruj krev s Českým rozhlasem. Letos bude kampaň probíhat od 1. do 22. června a zapojí se do něj opět redaktoři, reportéři a moderátoři Českého rozhlasu. Více na: www.darujkrev.rozhlas.cz.

 Download this file (Daruj_krev2 TZ.pdf) Tisková zpráva [84 Kb]

2014

 14.6. patří celosvětovému Dni dárcovství krve. Ten byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003. Dárcovství krve je často jedinou možností, která rozhodne o záchraně člověka. Ročně tak proběhne celosvětově až 9 milionů bezplatného dárcovství krve. Cílem této každoroční kampaně je zvýšit povědomí o potřebě bezpečných krevních derivátů a platí především jako poděkování všem dárcům krve za jejich životy zachraňující činnost.

Více než 500 milionů občanů EU je dnes závislých na krvi, která je poskytována méně než 15 miliony dárců. To nestačí k pokrytí potřeb všech Evropanů, jejichž přežití po mimořádné události závisí právě na krvi nebo těch, kteří žijí s chronickou nemocí, která pravidelnou transfuzi vyžaduje.

Letošní Světový den je provázen mottem: Bezpečná krev pro záchranu matek, které je reakcí na smutné případy, kdy po celém světě každoročně po porodu umírá až 800 matek, a to kvůli nedostatku krevní transfúze.

Jako každým rokem i letos se ke Světovému dni připojil Český rozhlas s kampaní Daruj krev s Českým rozhlasem. Tato kampaň odstartovala 16. června a má nové tváře, kterými se stali přímo zaměstnanci Českého rozhlasu: zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš, sportovní redaktor Tomáš Kohout a moderátorka Tereza Stýblová. Jejich příběhy, resp. důvody, které je vedly k dárcovství krve mají prvodárcům pomoci odstranit obavy, které většinou odběr krve provázejí.

V České republice byl Den dárcovství krve tradičně připomínán transfuzními stanicemi a transfúzními odděleními nemocnic po celé republice. Zároveň bylo uspořádáno několik propagačních akcí v desítkách českých nemocnic. Příkladem je Nemocnice TGM Hodonín, která uspořádala společnou kampaň se Dnem otevřených dveří.Pracoviště hematologie a transfúzní služby a Oddělení laboratorní medicíny. Téměř 40 dobrovolníků přišlo darovat krev v tento den a všichni z nich měli možnost si prohlédnout pracoviště a seznámit se s postupy pro zpracování, skladování a expedice krve. Mezi přítomnými byli zástupci Krajského sdružení Českého červeného kříže v Hodoníně, zdravotních pojišťoven a také zástupci města Hodonín.

Tématem kampaně 2013 bylo heslo „Každý dárce je hrdina“. Heslo připomíná, že hrdinou se může stát každý tím, že daruje krev.

 

World Blood Donor Day 2012

Copyright 2011 14. červen - Světový den dárcovství krve. © 2007 World Health Organization
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free